Bli avlösare, ledsagare eller kontaktperson

Vill du ge tid och omtanke till någon som behöver extra stöd? Vi söker dig som vill jobba som kontaktperson, ledsagare eller avlösare till barn, ungdomar eller vuxna med funktionsnedsättning.

Som ledsagare eller avlösare arbetar du 15–30 timmar per månad, dagtid, kvällar och helger. Som kontaktperson träffar du din brukare en till två gånger i veckan, ett par timmar per tillfälle.

För att kunna arbeta som avlösare, ledsagare eller kontaktperson ska du ha fyllt 18 år.

Möt några av våra avlösare, ledsagare och kontaktpersoner.

Vill du veta mer om uppdragen?

Kontakta någon av våra koordinatorer om du vill veta mer om uppdragen som avlösare, ledsagare eller kontaktperson.

Sara Axelberg, 018-727 59 89, sara.axelberg@uppsala.se

Jannica Borg, 018-727 65 24, jannica.borg@uppsala.se

Anette Bornestig, 018-727 77 45, anette.bornestig@uppsala.se

Catarina Carlström, 018-727 76 87, catarina.carlstrom@uppsala.se

Birgitta Dahlström, 018-727 49 42, birgitta.Dahlstrom@uppsala.se

Anna Jansson, 018-727 64 11, anna.jansson@uppsala.se

Elin Karlsson, 018-727 59 81,  elin.karlsson2@uppsala.se

Ta med utdrag, betyg och intyg till en intervju

Alla vi anställer måste visa upp ett utdrag ur polisens misstanke- och belastningsregister före en anställning. Det ingår i våra rutiner som en säkerhet och trygghet för våra brukare. Ta med utdraget och kopior på dina betyg och tjänstgöringsintyg till intervjun.

Beställ utdraget på Polisens webbplats. Använd blanketten för LSS-verksamhet. 

Intresseanmälan – avlösare, ledsagare eller kontaktperson

Du måste fylla i allt som är markerat med *.

Anmäl ditt intresse för uppdragen som avlösare, ledsagare eller kontaktperson.

Hantering av personuppgifter

Uppsala kommun behandlar personuppgifter enligt dataskyddsförordningen (GDPR). Omsorgsnämnden ansvarar för hanteringen av dina personuppgifter i detta formulär.

Läs om hur vi sparar dina uppgifter.

Formuläret kunde inte skickas. Försök igen om en liten stund.
Uppdaterad: