Bli avlösare, ledsagare eller kontaktperson

Vill du ge tid och omtanke till någon som behöver extra stöd? Vi söker dig som vill jobba som kontaktperson, ledsagare eller avlösare till barn, ungdomar eller vuxna med funktionsnedsättning.

Som ledsagare eller avlösare arbetar du 15–30 timmar per månad, dagtid, kvällar och helger. Som kontaktperson träffar du din brukare en till två gånger i veckan, ett par timmar per tillfälle.

För att kunna arbeta som avlösare, ledsagare eller kontaktperson ska du ha fyllt 18 år.

Möt några av våra avlösare, ledsagare och kontaktpersoner.

Anmäl intresse för att bli ledsagare, avlösare och kontaktperson

Du kan antingen välja att göra en intresseanmälan för att arbeta med barn och unga, eller för att arbeta med vuxna och äldre.

Barn och unga

Anmäl intresse att bli ledsagare, avlösare eller kontaktperson till barn och unga

Vuxna och äldre

Anmäl intresse att bli ledsagare, avlösare eller kontaktperson till vuxna och äldre

Inför intervju

Alla vi anställer måste visa upp ett utdrag ur polisens misstanke- och belastningsregister före en anställning. Det ingår i våra rutiner som en säkerhet och trygghet för våra brukare.

  • Utdrag ur polisens misstanke- och belastningsregister
  • Bevis på medborgarskap
  • Arbetstillstånd (vid behov)

Beställ utdraget på Polisens webbplats. Använd blanketten Barn med funktionsnedsättning

Välkommen att kontakta oss för mer information

Kontakta någon av våra koordinatorer om du vill veta mer om uppdragen som avlösare, ledsagare eller kontaktperson.

Barn och ungdom

Sara Axelberg
sara.axelberg@uppsala.se
018-727 59 89

Catarina Carlström
catarina.carlstrom@uppsala.se
018-727 76 87

Elin Karlsson
elin.karlsson2@uppsala.se                                        
018-727 59 81

Vuxna Äldre LSS

Birgitta Dahlström
birgitta.dahlstrom@uppsala.se  
018-727 49 42

Linda Lagerstedt Berlin
linda.lagerstedt-berlin@uppsala.se
018-727 79 30

Vuxna Äldre SoL

Anna Jansson
anna.jansson@uppsala.se                                         
018-727 64 11

Cornelia Eriksson
cornelia.eriksson2@uppsala.se
018-726 11 86

Verksamhetschef

Britt Åkerström
britt.akerstrom@uppsala.se              
018-727 68 19

Administratör

Isabell Mohlin
isabell.mohlin@uppsala.se
018-726 17 57

Uppdaterad: